Koleso. Jeden z najskvelejších vynálezov človeka. Len si skúsme predstaviť situáciu, že jedného dňa nám všetky kolesá zmiznú. Najpravdepodobnejšie by zakrátko zmizol aj život druhu Homo Sapiens. Vynález starý okolo 6000 rokov, podľa objavených, najstarších archeologických nálezov zvyškov kolies. Ide len o najstarší nález, nie je vylúčené, že koleso mohlo vzniknúť aj oveľa skôr… „Kruhový predmet, ktorý otáčaním okolo svojej osi umožňuje pohyb iných predmetov,“ hovorí Wikipédia. Koleso dejín, mučiaci nástroj, koleso šťastia, vodné, ozubené a množstvo iných.

Disk2.jpg

Koľko kolies má auto ? Štyri ! Nie, oveľa viac. Treba vziať do úvahy aj všetky prevodové kolesá, rôzne náhony, pomocné kolieska, atď. Najviditeľnejšie sú ale jednoznačne tie štyri, na ktorých auto stojí a, samozrejme, sa pohybuje. Urobme si výlet z Bratislavy do Prahy a späť. Koľkokrát sa každé zo štyroch kolies otočí okolo svojej osi na tejto trase ? Ak má bežný priemer cca 70 cm, tak je to okolo 300 000 otočení. Okolo 115 miliónov otočení za celú životnosť vozidla. Kolesá podávajú obrovský výkon, sú nesmierne namáhané, preto im musíme venovať veľkú pozornosť. Koleso sa skladá z dvoch hlavných súčastí. Z disku a pneumatiky. Kým pneumatiky musíme primerane často meniť, lebo sa opotrebovávajú, dobré disky nám môžu vydržať počas celej životnosti auta. Ako si ale vybrať dobré disky ? V zásade, čo do materiálu, sú dve možnosti. Plechové – oceľové disky, alebo disky zo zliatin ľahkých kovov, najmä hliníka, nazývané aj ALU disky, elektróny, hlinkové disky. Aké sú kritériá výberu ?

Disk1.jpg

Výhodou klasických plechových je najmä nižšia cena. Hliníkové, síce niečo drahšie, poskytujú viaceré výhody: sú ľahšie, lepšie vetrajú brzdy, čím zvyšujú ich spoľahlivosť a účinnosť, znižujú spotrebu paliva, majú estetický, moderný vzhľad. Na čo si dať najväčší pozor ? Na ich certifikáciu, resp. originalitu. Na vozidle smieme použiť jedine homologizované disky, s certifikátom potvrdzujúcim oprávnenosť ich používania na území SR. Ide o bezpečnosť. Na trhu sa vyskytuje aj množstvo napodobenín, neoriginálnych produktov, neraz aj vyslovene nebezpečných, z vadných materiálov. Ich kúpou síce možno ušetriť, ale v kritickej situácii sa môžu zdeformovať, prípade rozpadnúť. Disk má mať KBA číslo, TUV certifikát. Okrem toho má mať technické parametre rozumejúce si s parametrami vášho vozidla: priemer a šírka /uvádzané v palcoch/, rozostup upevňovacích skrutiek, zális, priemer stredového otvoru.

Každý solídny predajca predpísanými dokumentmi disponuje a v technických parametroch vám profesionálne poradí. Ak jazdíte na vozidle značky Hyundai a váhate ako ďalej s kolesami, tak neváhajte navštíviť Najdisky. Disky Hyundai Najdiskymáme vo všetkých vyhotoveniach, certifikované a s radosťou vám poskytneme všetky odborné rady, aby váš štvorkolesový tátoš nielen dobre jazdil, ale aj dobre vyzeral.