Slovenským vedcom zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sa podarilo vyvinúť biologicky rozložiteľné plasty druhej generácie. Profesor Pavel Alexy so svojimi spolupracovníkmi prvotný vynález prepracovali a znova požiadali o patent. Tieto vylepšené bioplasty sú ešte ekologickejšie, na ich výrobu vedci použili obyčajný použitý fritovací olej. V budúcnosti by sa mohli využívať na výrobu napríklad zubných kefiek, slnečných okuliarov alebo nábytku.
Fritovací olej vs. bioplasty
Prvá generácia bioplastov bola schopná rozložiť sa na priemyselnom komposte, no tieto vylepšené sa rozložia aj vo vode alebo na poli aj pri nižších teplotách, pretože sú vyrobené z obnoviteľných surovín a to znamená, že sa dokážu biologicky rozložiť. Na rozdiel od prvej generácie bioplastov, ktorých základ tvorila kyselina polymliečna a polyhydroxybutyrát, táto druhá generácia má ďalšie ekologické plusy. Namiesto polyhydroxybutyrátu je možné použiť fritovací olej, ktorý tvorí nebezpečný odpad, vytváraný na celom svete vo veľkom množstve. Navyše, tento bioplast sa rozloží nielen na priemyselnom komposte pri viac ako 50-tich stupňoch, ale aj na domácom a už pri teplotách okolo 20-30 stupňov. Testovania prebiehajú ešte aj v morskej vode a v pôde a zdá sa, že s kladným výsledkom. To je, samozrejme, veľkým prínosom, keď si uvedomíme, akú katastrofu spôsobujú plasty v moriach a oceánoch.
Komerčné možnosti
Tím profesora Alexyho hľadá medzi výrobcami záujem o komerčné využitie tohto vynálezu, oslovuje výrobcov obalových fólií, plastových príborov, nádob aj stoličiek, no bioplasty by svoje uplatnenie našli aj v módnom priemysle a oblasti dizajnu. Experimenty s bioplastom priniesli už aj prvé výrobky, ktorými boli rámy slnečných okuliarov.
Nábytky a módne doplnky
Vedci tiež skúšajú, kde sa dá materiál použiť, hlavne aplikácie s dlhšou životnosťou. A začali pri druhom nejznečisťujúcejšom odvetví – módnom priemysle, keď prvým výrobkom boli pršiplášte a potom prišli na rad slnečné okuliare. Teraz sa zameriavajú na prototypy nábytku, hlavne stoličiek a doplnkov do interiéru, zubných kefiek, termopohárov na kávu, ale tým to nekončí. Skúšajú aj výrobu tašiek a textílií. Vedci spolupracujú aj s lekárskym odvetvím, a tiež pracujú na vývoji dočasných implantátov spolu s Technickou univerzitou v Košiciach, ktoré by mohli pomôcť pri komplikovaných zlomeninách. V laboratóriách tkaninového inžinierstva by bolo možné vytvoriť náhradné orgány na biopodklade, ktorý je schopný sa po čase rozložiť.