Jednou z mála výhod Európskej únie je, že v každom jej členskom štáte vyrábané i predávané potraviny musia mať na svojom obale napísané zloženie. Výnimku tvoria niektoré výrobky predávané vo veľkom, ktoré majú zloženie napísané iba na škatuli, obsahujúcej niekoľko kusov istého baleného výrobku. Avšak na všetkom, v bežnom obchode predávanom tovare, je zloženie napísané. Nechce sa Vám to čítať, tie mizerné malé písmenká, keď ide iba o sušienku pre Vaše dieťa, pre Vás, či blízkeho? Prípadne zloženie radšej nečítate nikdy?
Aby ste si nepokazili chuť? To je ten správny prístup… aký od Vás očakávajú výrobcovia týchto škodlivinami nasiaknutých výrobkov. Modifikovaný (kukuričný) škrob, E121, E124, amarant… viete čo majú spoločné? Hádate správne: nepriaznivo vplývajú na ľudské zdravie. Ale čo mňa je po tom, poviete si. No to, že tieto zdravie poškodzujúce látky sa bežne nachádzajú v sušienkach, jogurtoch, pečive. ,,No a? To mám zomrieť od hladu?“ – nie, stačí si prečítať zloženie, a škodlivý výrobok v nákupnom košíku nahradiť, často o pár centov drahším, výrobkom, ktorý neobsahuje nič zdraviu škodlivé. ,,A ako ja mám vedieť, čo je škodlivé, a čo nie? To sa to mám učiť?“ – určite nie. Iba tzv. éčok je viac ako tisíc, a nie všetky sú smrteľne nebezpečné, nie všetky sú nebezpečné, ba niektoré sú zdraviu prospešné.
Čo teda robiť? Všetko, čo bežne kupujete, si po jednom kuse položte na stôl vedľa počítača, alebo si v kuchyni sadnite s mobilom a na internete vyhľadajte jednotlivé zložky, nachádzajúce sa v zozname na zadnej časti obalu Vášho výrobku. Všetky (p)otraviny, ktoré obsahujú nebezpečné látky, si dajte bokom, a vizuálne si ich zapamätajte. Viac ich už nekúpite, a nemusíte sa trápiť s lúštením zloženia počas každého nákupu. Keď do vyhľadávača napíšete Seznam éček, mali by ste poľahky nájsť úplný zoznam éčok, i tým, na čo pôsobia vo Vašom tele škodlivo, z čoho sa vyrábajú, či nie sú dokonca zakázané – niektoré éčka škodia výhradne deťom.
Dávajte si pozor na to, čo jete – zdravie máte iba jedno.